Gólyahír Hatvanból – avagy nem minden történet látszik a kamerákon túl…

1
Gólyahír Hatvanból – avagy nem minden történet látszik a kamerákon túl…

Múlt pénteken (május 22.) a Hatvanban található, webkamerával megfigyelt fehér gólya (Ciconia ciconia) fészekből egy fióka mentésére került sor. A kis gólyát a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre Igazgatóságunk egri mentőhelyére szállította, ahol tapasztalt szakemberek gondoskodnak róla. A fióka jól van.

A webkamerával megfigyelt hatvani gólyafészek (Felvétel: BNPI)

A történet kapcsán azonban fontos beszélnünk a kevésbé látható, „nem bekamerázott” gólyafészkek világáról is. Sajnos nem minden fióka nő fel. Előfordulhat, hogy a leggyengébb kis gólyák elpusztulnak, vagy a szülőmadarak eltávolítják őket a fészekből. Ezek nehéz pillanatok, de a gólyák természetes viselkedésének/életének részei.

A mentőhelyeken/nemzetipark-igazgatóságokon dolgozó szakemberek minden esetben a lehető legjobb döntést próbálják meghozni, ugyanakkor még a legnagyobb odafigyelés mellett sem lehet minden „legkisebb” gólyafiókát megmenteni. Előfordulhat, hogy egyes mentett madarak később is gyengébbek maradnak, maradandó problémákkal élnek tovább, és már nem térhetnek vissza a természetbe. Sajnos minden évben találkozunk ilyen gólyákkal Igazgatóságunk egri madármentő állomásán, és úgy gondoljuk, hogy egy vadon élő madár számára a természetes élet és a szabad repülés jelenti az igazi életminőséget…

Kérjük azokat az önkormányzatokat, amelyek a jövőben gólyakamerák telepítését tervezik, hogy a kihelyezés előtt mindenképp egyeztessenek az illetékes nemzetipark-igazgatósággal és az áramszolgáltatóval is. Az online követhető gólyafészkek sok esetben jelentős számú lakossági bejelentést eredményeznek, a ténylegesen szükséges mentések és beavatkozások pedig csak összehangolt szakmai együttműködéssel valósíthatók meg. Fontos hangsúlyozni, hogy a fehér gólya fokozottan védett madárfaj, ezért a fészkek megfigyelésére szolgáló kamerák kihelyezése előtt szükséges a természetvédelmi hatósággal történő egyeztetés is!

Mit tesz a természetvédelem a gólyák védelméért?

A természetvédelem munkája túlmutat egy-egy madár megmentésén. A nemzetipark-igazgatóságok feladata nemcsak az egyes védett, sérült állatok ellátása, hanem azoknak a veszélyforrásoknak a csökkentése is, amelyek a gólyákat és más védett madarakat hosszú távon veszélyeztetik. Ezért dolgozunk többek között a problémás vezetékszakaszok felmérésén, madárbarát átalakításán, a biztonságos fészkelőhelyek kialakításán és az élőhelyek megőrzésén, fejlesztésén is. Ezek a természetvédelmi munkák sokszor nem láthatók kamerákon vagy közösségi felületeken, mégis rengeteg madár életét segítik. Fontos megérteni, hogy a természetben nem minden fióka nő fel, és nem minden mentett madár kapja vissza a szabadságát. A felelős természetvédelem ezért nem arról szól, hogy mindenáron megmentsünk minden egyes egyedet, hanem arról, hogy minél több állat számára biztosítsunk hosszú távon biztonságos életfeltételeket a természetben.

A hatvani gólya fióka szállítás közben (Fotó: Egri mentőközpont)

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság egri mentőközpontjáról

2020 óta fogadunk sérült vagy segítségre szoruló védett állatokat Egerben. Évente több mint 500 állat érkezik hozzánk, köztük minden évben fehér gólyák is. A mentőhelyen arra törekszünk, hogy a nálunk nevelkedő madarak a lehető legkevesebb emberi kapcsolattal találkozzanak, s így később sikeresen visszatérhessenek a természetbe. Szabadon engedés előtt minden gólya ornitológiai gyűrűt kap, amely segíti későbbi azonosításukat. Ennek köszönhetően idén is kaptunk híreket a tavaly a mentőhelyünkről szabadon engedett gólyákról.

Az állatok állapotáról nincs kapacitásunk egyenként és napról napra beszámolni, viszont az évben több honlaphír, videó és poszt is születik a mentőhely életéről az Igazgatóság kommunikációs felületein. Tevékenységünkről az illetékes természetvédelmi hatóságot részletesen tájékoztatjuk - többek közt a fokozottan védett fehér gólyák sorsáról/szabadon engedéseiről is. (Például: Gólya, gólya, gilice... – Útra keltek „a mi gólyáink” is!)

Kérjük a bejegyzésben foglaltak tiszteletben tartását. Köszönjük.

A gólyamentések vonatkozásában egyúttal hálásan köszönjük az Igazgatóságunk működési területén működő mentőhelyek elhivatott munkáját, valamint köszönjük az áramszolgáltató együttműködését.

Kapcsolódó

2023/1. 7. HUMANITA Kick-off meeting

2023/1. 7. HUMANITA Kick-off meeting

2023.07.10. 16:06
Mitte April durfte der Bükk Nationalpark als Gastgeber für die Auftaktveranstaltung für ein von der EU gefördertes Projekt fungieren. Genauer gesagt, handelt es sich hierbei um ein Interreg CENTRAL EUROPE Projekt namens HUMANITA (= Human-Nature Interactions and Impacts of Tourist Activities on Protected Areas). Das Projekt wird vom European Regional Development Fund gefördert.Das Ziel von HUMANITA ist es touristische Aktivitäten in Schutzgebieten zu überwachen und zu bewerten, sowie Lösungen und Instrumente zusammen mit Touristen und der lokalen Gemeinschaft zu finden, um die negativen Auswirkungen der Menschen auf die Natur, so gering wie möglich zu halten und das Bewusstsein für eine umwelt- und naturfreundliche Lebensweise zu schärfen. Meiner Meinung nach ein sehr wichtiges Thema, daher denke ich, dass die EU-Gelder hier ganz gut aufgehoben sind.Für die Interessierten unter euch:www.bnpi.hu/hu/hir/humanita-nyitomegbeszeles-bukkszentkeresztenwww.interreg-central.eu/projects/humanita www.bnpi.hu/hu/palyazat-2/humanita-hu Für das zweitägige Meeting wurden alle teilnehmenden Partnerorganisationen aus Österreich, der Slowakei, Italien, Kroatien und Ungarn in die Ortschaft Bükkszentkereszt, welches sicht neben dem Gebiet des Bükk Nationalparks befindet, eingeladen. Die Partner bestehen dabei zum Teil aus Universitäten und Forschungseinrichtungen, welche das benötigte Know-how mitbringen und zum anderen Teil aus sogenannten „Pilot Areas", in welchen die erarbeiteten Methoden getestet werden können, sprich Nationalparks und Schutzgebiete.Meine ehrenvolle Aufgabe während dieser zwei Tage bestand darin Protokoll zu führen. Gar keine so leichte Aufgabe, wenn man bedenkt, dass die Tage von früh bis spät mit Programm versehen waren und die Präsentierenden natürlich auch nicht extra langsam sprachen, damit man auch alles notieren konnte (das wäre ja viel zu einfach ;) ). Und das ganze natürlich auch noch auf englisch. Zum Glück gab es genügend Kaffeepausen und ich bekam außerdem Hilfe von unserer slowakischen Partnerorganisation. Für das erste Mal in meinem Leben Protokoll führen, habe ich meine Aufgabe dann doch ganz gut gemeistert (denke ich :D). Um den Kopf nach den Meetings wieder etwas freizubekommen, wurden außerdem noch zwei sehr interessante Ausflüge geplant. Am ersten Tag haben wir abends das Bükk Astronomical Observatory, also die Sternwarte im Nationalpark, besucht, inkl. geführter Tour und einen Blick auf den Sternenhimmel über dem Nationalpark (leider nur vom Planetarium aus, da für das Teleskop leider zu bewölkt war). Der zweite Tag wurde dann noch mit einer Führung in der Anna-Kalktuffsteinhöhle, sowie der St. Stephans-Tropfsteinhöhle in Lillafüred abgeschlossen.Es waren ereignisreiche zwei Meeting-Tage, bei denen ich wieder viel Interessantes mitgenommen und viel Neues lernen durfte!
Tovább olvasom