Vizes élőhelyek védelme és hódgazdálkodás: Szakmai fórumot tartottak Mikófalván

1
Vizes élőhelyek védelme és hódgazdálkodás: Szakmai fórumot tartottak Mikófalván

Határmenti vizes élőhelyek ökológiai állapotfelmérése, rekonstrukciója és bemutatása című (#wetworks), HUSK/2302/1.2/005 azonosító számú projekt keretében 2026. 04. 28-án Fórumon vett részt a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) néhány meghívott, projektben résztvevő kollégája.

Csipkés Roland hidrobiológus előadása a hódok kettős megítéléséről (Kép: Szinok Gábor)

A Fórum elsősorban önkormányzatoknak, hatóságoknak és civil szervezeteknek került megrendezésre Mikófalván, de a község lakói közül is néhányan, mint magánszemélyek részt vettek a rendezvényen. A Fórum célja a meghívottak tájékoztatása volt a projektről és az eddig elért eredményekről. A projekt általános ismertetését követően a résztvevők megismerhették a hódok kettős megítélését, a kácsi langyos vizű források csigafaunáját, valamint a kácsi mocsár és Kácsi-patak felmérésének eredményeit.

Szakmai megbeszélés a hódokkal történő együttélés lehetőségeiről a megjelent polgármesterekkel (Kép: Szinok Gábor)

Az előadásokat követően beszélgetés alakult ki a megjelent polgármesterek és a BNPI szakemberei között a hódok településeken való megjelenéséről, valamint az okozott károk elhárításának lehetőségeiről. A rendkívül hasznos és fontos beszélgetés során szóbeli megállapodás született arról, hogy Igazgatóságunk szakemberei elkészítenek egy szakmai ajánlást a hódkárok elleni védekezés lehetőségeiről, azok eszközigényéről, mely ajánlást a polgármesterek - akár régiós szinten - szeretnének továbbítani a jogalkotók, döntéshozók felé azért, hogy a lakosság és a hódok egymás mellett élése zavartalan és problémáktól mentes legyen a jövőben, ahogy ez számos nyugat-európai országban már megvalósult.

A délután során a résztvevők megismerkedhettek a megjelent, vizes élőhelyeket, azok fontosságát és védelmét bemutató kiadvánnyal, mely szintén a projekt keretében készült el. Majd a községen keresztül folyó Eger-patakon található hódgátakat tekintették meg az érdeklődők, több helyi lakossal is beszélgetve.

Hódgát az Eger-patakon, Mikófalván (Kép: Laufer Zsanett)

Hódok rágásának megakadályozása fák körbekerítésével (Kép: Laufer Zsanett)

Ezúton is szeretnénk megköszönni a projektpartnerként résztvevő Bükki Természetvédelmi, Kulturális és Ökoturisztikai Alapítvány elnökasszonyának, Gasztonyi Évának a meghívást és a rendkívül hasznos és színvonalas Fórum megszervezését.


www.interreghusk.eu

Kapcsolódó

2023/1 2. The first few days

2023/1 2. The first few days

2023.04.19. 14:37
Am 14. Maerz stieg ich ins Flugzeug in Richtung Budapest. Natürlich war ich ziemlich aufgeregt und gespannt. Ich war vorher noch nie in Ungarn. Wie werden die Leute dort sein und wie wird meine neue Heimatstadt aussehen? Was wird mich im Bükk-Region Geopark erwarten? Fragen über Fragen…Glücklicherweise wurde ich von Balázs am Flughafen abgeholt und meine Aufregung legte sich etwas nach dem herzlichen Empfang. Auf dem Weg in die Wohnung machten wir sogar noch einen Zwischenstopp bei Aldi, da am 15. Maerz ein Feiertag in Ungarn ist (Gedenktag der Revolution von 1848) und die Geschaefte geschlossen hatten.Ich nutzte den freien Tag direkt, um etwas die Innenstadt zu erkunden. Dort habe ich den Dobó-István-Platz, das Rathaus, sowie die Basilika gesehen. Erster Eindruck? Hier laessts sich aushalten!Am Samstag hat mich Balázs und sein Vater auf eine Wanderung im nahegelegenen Aggtelek Nationalpark eingeladen. Wir marschierten im Wald 15 km entlang der slowakischen Grenze von Aggtelek in Richtung Gömörszőlős. Kurz vor unserem Ziel wurden wir noch mit einem schönen weitlaeufigen Ausblick belohnt. Dort konnten wir bis zum Mátra-Gebirge sehen! In Gömörszőlős, wo es unter Anderem ein ökologisches Ausbildungszentrum gibt, haben wir dann zusammen noch zu Abend gegessen (Ungarische Gulaschsuppe) und den Abend mit einem Kartenspiel ausklingen lassen (auf ungarisch gar nicht so einfach ;) ) Es war ein sehr schöner Tag, vor allem, da ich von allen Teilnehmern herzlich empfangen und direkt in die Gemeinschaft aufgenommen wurde.Am Sonntag stand dann die Besichtung der Burg von Eger an. Von dort hat man einen guten Ausblick über die Stadt. Im Keller der Burg befindet sich eine Ausstellung zu einer der grössten Waffensammlung in Ungarn und es kann das ehemalige Verlies besichtigt werden. Für Geschichtsinteressierte sehr interessant!
Tovább olvasom